SOLARIUM NEDİR?


Solarium ışınları kaslar üstünde olumlu etki yapmaktadır.
Solarıum cihazları, güneş ışığının insanlar üzerindeki sağlığı teşvik eden etkilerini kullanılabilir hale getirmek amacı ile üretilmiştir.

Deri üç tabakadan oluşur. İlk önce üst deri tabakasına gelen UV ışınları bronzlaşma mekanizmalarını harekete geçirir. Bunlar bronzlaşma ve yeni pigmentlerin oluşumunu sağlıyan mekanizmalardır.

UV-A ışınları cildin koruma mekanizmasını harekete geçirerek pigmentlerin renk değiştirmesini ve dolayısı ile bronzlaşmayı sağlar. UV-B ışınları ise çok az miktarda uygulandığı taktirde yeni pigment oluşumunu ve üst tabakasına doğru ilerlerken yeniden UV-A ışınları ile karşılaştıkları taktirde, daha kalıcı ve derin bir bronzluk oluşur.

İşte solarıum da aynı biyolijik mekanizmayı harekete geçirmektedir. Solarıumla bronzlaşma güneşle aynı efektlere sahiptir. Tek fark solarıumda ışınların optimal fayda sağlıyacak şekilde kombine ve filtre edilmiş olmasıdır.

SOLARIUM istendiği şekilde güneş ışığı

Günümüzde, artık ışınlarının çok zayıf olduğu kış aylarında dahi bu ışınlardan solarıum vasıtası ile faydalanma imkanına sahibiz. Çok değişken olabilen doğal güneş ışınlarının aksine solarıum ile güneşlenme sırasında bu ışınlar istediğimiz şekilde ayarlanabilir. Böylece solarıum bize bir avantaj daha sunuyor.

SOLARIUM FAYDALARI NELERDİR?

Herkezin bildiği bir duygu: Gökyüzünde güneş parıldadığı zaman daha canlı ve neşeli oluruz. UV- ışınlarının vücudumuzu ve ruhumuzu rahatlatan olumlu etkileri, tıbben de onaylanmıştır. Vücut tarafından bizzat oluşturulan VitaminD3'ün sadece güneş veya solarıum ışığı yani UV-B ışınları altında oluşmasının sebebi de budur. D3 Vitamini Osteoporos'a karşı ve kemik yapısı için önemli bir hormondur. D3 Vitamini yardım ile kemiklere kalsiyum kazandırılır. Bu Güneş hormonu' nun daha başka olumlu özellikleride vardır.

Bağışıklık sistemini uyarır, vücudun kapasite gücünü arttırır.

Depresyonu azaltır.

Kalbi ve kan dolaşımını olumlu şekilde etkiler.

UV ışınları ile örneğin enfeksiyonlu sivilceler, sedef hastalığı ve nörodermit gibi cilt hastalıkları da çok başarılı şekilde tedavi edilir.

Bronz ten kişinin öz güvenini arttırır ve kendisini iyi hissetmesini sağlar. Cinsel gücü arttırır.

Güneş banyolarında UV-B ışınları cildin su toplamasına ve soyulmasına neden olurken, solarıum seanslarında optimize ışınlar sayesinde böyle bir durum söz konusu değildir. Soğukalgınlığına yakalanma riskini üçte bir oranınd aazaltır.

Romatizmal ağrılara ve bel fıtığına iyi gelir.

Solarıum ışınları, güneşe oranla çok daha az radyasyon içerdiğinden uzun vadede daha az risklidir.

Pek çok güneş alerjisi, solarıumda önceden yanarak önlenebilmektedir.

SOLARIUMA Girerken Nelere dikkat Etmeli:

Aşırıya kaçmadan mantıklı bir şekilde bronzlaşmak en önemli kuraldır. Gireceğiniz cihazın gücüne ve ten renginize uygun olarak seansları doğru ayarlamak gerekir. Bronzlaşma öncesinde cilt bütün kozmetik ürünlerinden tamamen temizlenmiş olmalı ve saat, kolye gibi bütün takılar çıkarılmalıdır. Solarıum için üretilen özel ürünler olmadıkça, solarıum cihazında hiçbir güneş ürünü kullanılmamalıdır.

Bir ilaç kullanılıyorsa ışığa karşı hassasiyet yaratabileceği konusunda doktorunuza danışın. Seans esnasında gözler kapalı tutulmalı ve koruyucu gözlük takılmalıdır. Seans araları tenin rengine ve ciazın kuvvetine göre ayarlanıp, bir gün ara ile ilk seanslar koyu tenlerde uygulanabilir. Hafta da 1 veya 2 seans la ten rengi devam ettirilebilir.

Günde en fazla bir güneşlenme, genel kural 2 hafta 10 güneşlenme (cihazın gücüne göre) Parfüm veya Parfüm içeren bir kozmetik ürünü ile solarıuma girilmemelidir.

Solarıum girildiği aynı gün esnasında UV - ışınlarının günlük dozajını aşmamak ve buna bağlı bir güneş yanığı ile karşılaşmamak için bundan mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır.

MEVSİMLER VE SOLARIUM İlkbahar da solarıum ilkbahar yorgunluğuna karşı etkilidir. Cildi yaz mevsimine hazırlar.

YAZ' ın solarıum evde geçirilicek bir tatil için teselli eder. Yaz sıcağı olmadan bronzlaştırır. Daha keyifli çalışma sağlar. SONBAHAR 'da solarıum yaz mevsimini uzatır. Sağlıklı ve dinlenmiş bir görüntü sağlar. Kışa hazırlar.

Kışın solarıum daha iyi bir moral için ortam hazırlar. Sağlığı güçlendirir.Dinamik-aktiv bir görünüm sağlar.


Güneş ışığı değişik dalga boyları üzerinden yayılan enerjidir. Güneş ışığı ultra viole ışınlar (UV-ışınları), gözle görülen ışınlar ve ısı yayan kızıl ötesi ışınlar(IR-ışınları) olarak gruplara ayrılır.UV-ışınları da kendi içinde UV-A, UV-B ve UV-C ışınları olarak bölümlere ayrılır. Tehlikeli olan UV-C ışınları atmosfer filtresi tarafından engellenirler ve  dünyamıza ulaşamazlar. UV-A ve UV-B ışınlarının bileşimi ve kuvvet değişkendir ve gün, mevsim, hava kirliliği, bulunan yerin enlemi ve refleksiyon gücü (su,kar vs.) gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Deri(Cilt). Rahatlık ve dış görünüşün temel dayanağı
Deri, vücudumuzu en büyük dengeleyici ve koruyucu organıdır. Çevre ile kurduğumuz vücutsal ve zihinsel bağlantıda cildimiz çok önemlidir. Keyfimiz yerinde olduğu zamanlarda kendimizi "derimiz içinde" tam anlamıyla çok mutlu hissederiz.Solarium kemiklere ve kaslara iyi gelmektedir.
Eski yüzyıllarda cildin beyazlığı değerli kabul edilirken günümüzde doğal bronzluk sportmenliğin, çekici olmanın ve sağlığın bir işareti sayılmaktadır. Dış görünüş her gün daha çok insan için yaşam tarzının dışa yansıması şeklinde ortaya çıkmaktadır.
Alımlı bir şekilde bronzlaşmış bir cilt dışarıya karşı görüntüyü güçlendirir. Çalışma zamanında veya tatilde olsun,fark etmez: Muhakkak daha etkili olacaktır.


Bronzluk. Doğal güneş ışığı

Bronzluk vücudun kendini güneş ışınlarına karşı koruyan bir oluşumdan başka bir şey değildir. UV-B ışınları ışınları özel üst deri hücrelerini (Melanosit'leri) daha fazla beyaz Melanin pigment üretmeleri konusunda uyarırlar.Bunlar daha yukarı cilt katmanlarına doğru hareket ederken UV-A ışınları ve kan oksijeni vasıtasıyla kahverengi bir tona dönüştürürler (indirekt pigmentleme). Daha önceden bir pigmentleme olayı varsa, cilt UV-A vasıtasıyla hemen bronzlaşır (direkt pigmentleme).
Güneşten korunma konusunda UV-B nin bir rolü daha vardır. Üst derinin kalınlaşmasını sağlayarak bir ışık seti oluşturur.Cildin kendine has ışıktan koruyucu önlemleri(pigmentleme ve ışık seti) tam manasıyla oluştuğunda 40 kat gücünde bir ışıktan korunma sağlanmış olur.Solaryum cihazında gerçekleşen bronzlaşmada yaşanan olaylar doğal bronzlaşmadaki olaylarla aynıdır. Bu nedenle solaryum ile uygulanan bir bronzlaşma, kızgın güneşli tatil bölgelerinde veya dağlarda yapacağınız tatil için iyi bir ön hazırlık olacaktır.

Ruh ve Vücut sağlığını ilacı

Herkesin bildiği bir duygu: Gökyüzünde güneş parıldadığı zaman daha canlı ve neşeli oluruz. UV Işınlarının vücudumuzu ve ruhumuzu rahatlatan olumlu etkileri, tıbben de onaylanmıştır. Vücut tarafından bizzat oluşturulan Vitamin D3'ün sadece güneş veya solaryum ışığı, yani UV-B-Işınları altında oluşmasının sebebi de budur. D3 Vitamini Osteoporose'a karşı ve kemik yapısı için önemli bir hormondur. D3 Vitamini yardımı ile kemiklere kalsiyum kazandırılır. Bu "Güneş hormonu" nun daha başka olumlu özellikleri de vardır. Bağışıklık sistemini uyarır, vücudun kapasite gücünü arttırır, depresyonları azaltır, kalbi ve kan dolaşımını olumlu şekilde etkiler. UVIşınları ile örneğin enfeksiyonlu sivilceler, sedef hastalığı ve nörodermit gibi cilt hasta­lıkları da çok başarılı şekilde tedavi edilir.

Her cildin kendine göre bir kategorisi vardır
İnsanlar cilt tiplerine göre güneş ışınlarına karşı değişik şekilde tepki gösterirler. Güneş ve solaryum ışınları ile dost olabilmek için cilt tipinin iyi tanınması gerekir. Dünya üzerinde 6 değişik cilt tipi dikkate alınırken, Avrupa'da bunlardan sadece ilk dördü görülmektedir.
Cilt Tipi I (Orta Avrupa'lıların ortalama %2'si): Çok açık cilt rengi, kızıl saçlar, mavi gözler, güneş yanmasına çok eğilimli.
Cilt Tipi II (Orta Avrupa'lıların ortalama %12'si):
Açık cilt rengi, sarı ile açık kahverengi arası saç rengi, maviden griye doğru veya yeşil renkte gözler, güneş yanmasına eğilimli.
Cilt Tipi 
    III (Orta Avrupa'lıların ortalama %78'i) Cilt Tipi III (Orta Avrupa'lıların ortalama %78'i)
Buğday rengi cilt, koyu sarışından kahverengiye kadar saç rengi, gri ile kahverengi arası göz rengi, güneş yanığına orta derecede eğilimli.
Cilt Tipi IV (Orta Avrupa'lıların ortalama %8'i) Cilt Tipi IV (Orta Avrupa'lıların ortalama %8'i) :
Açık kahverengi ile koyu kahverengi arasında cilt rengi, saçlar ve gözler koyu renkte, güneş yanığı tehlikesi yok denecek kadar az.
Solaryum istendiği şekilde güneş ışığı
Günümüzde, artık güneş ışınlarının çok zayıf olduğu kış aylarında dahi bu ışınlardan solaryum vasıtasıyla faydalanma imkanına sahibiz. Çok değişken olabilen doğal güneş ışınlarının aksine solaryum ile güneşlenme sırasında bu ışınlar istediğimiz şekilde ayarlanabilir. Böylece solaryum bize bir avantaj daha sunuyor.

Doğru bronzlaşma için altın kurallar:
Programlı bir ön bronzlaşma ile güneş alerjileri ve Mallorca-sivilcesi adı verilen enfeksiyon oluşumu önlenebilir.


*Aşırıya kaçmadan man­tıklı şekilde bronzlaşmak. En önemli kural budur.
Anlamı: Günde en fazla bir güneşlenme.
Genel kural: 2-3 hafta içinde en çok 10 güneşlenme. Bunu takip eden zaman içinde kazanılan bronzluğu korumak için haftada 1-2 güneşlenme yeterli olacaktır.


Ayrıca aşağıdaki hususların da dikkate alınması gerekir:


* Her cilt tipi için önerilen bronzlaşma süresine uyulması gerekir. Otoritelerce senede 50 güneşlenme zararsız olarak kabul edilmektedir. Bu konuda eğitim görmüş salon görevlisi gerekli bilgiyi memnuniyetle verecektir.


* Bronzlaşma öncesinde cilt bütün kozmetik ürünlerinden tamamen temizlenmiş olmalı ve saat, kolye gibi bütün takılar çıkarılmalıdır. Solaryum için üretilen özel ürünler olmadıkça, solaryum cihazında hiçbir güneş ürünü kullanılmamalıdır.


* Bir ilaç kullanılıyorsa, ışığa karşı hassasiyet yaratabileceği konusunda doktorunuza danışılmalıdır.


* Bronzlaşma sırasında gözler de­vamlı olarak kapalı tutulmalı ve dai­ma koruyucu bir gözlük takılmalıdır.


* Bronzlaşmanın kalıcı olmasını sağlamak için solaryum öncesi ve sonrasında cildin bakımı yapılmalıdır. Bu bakım için solaryum kozmetikleri çok uygundur, çünkü bu ürünler kahverengi cildin özel ihtiyaçlarına göre hazırlanmıştır. En iyisi, salonunuzda bu konuda bilgi almanızdır.

İlkbaharda Solaryum
 • İlkbahar yorgunluğuna karşı etkilidir.
 • Cilde özgü bir ışık korunması sağlar.
 • Cildi yaz mevsimine hazırlar.
Yazın Solaryum
 • Tatile hazırlar.
 • Evde geçirilecek bir tatil için teselli eder.
 • Yaz sıcağı olmadan bronzlaştırır.

Sonbaharda Solaryum
 • Yaz mevsimini uzatır.
 • Sağlıklı ve dinlenmiş bir görüntü sağlar.
 • Kışa hazırlar

Kışın Solaryum
 • Daha iyi bir moral için ortam hazırlar.
 • Sağlığı güçlendirir.
 • Dinamik-aktiv bir görünüm sağlar


GÜNEŞ UZMANINA SORULAR

Solaryuma girdiğim gün doğal güneş banyosu da alabilir miyim?
UV- ışınlarının günlük dozajını aşmamak ve buna bağlı olarak bir güneş yanığıyla karşılaşmamak için bundan mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır.


Hamilelik sırasında da solaryuma girebilir miyim?
Doğal güneşten kaçınma gibi bir zorunluluğunuz yoksa solaryuma da girebilirsiniz. Ancak, vücudu aşırı şekilde zorlamamak için çok uzun güneşlenme sürelerinden kaçınılması gerekir. Tereddüt halinde doktorunuza danışabilirsiniz.


Cilt tipi I'e sahip çocuklar ve kişiler solaryuma girebilirler mi?
Cilt tipi I'e sahip çocuklar ve kişiler güneş ışınlarına karşı çok hassas reaksiyon gösterirler ve dermatologların tavsiyelerine göre bronzlaşmadan kaçınmaları gerekir. Ancak, güneş ve solaryum ışınlarından tamamen mahrum kalmak da önemli olumlu etkilerden (örneğin, Vitamin-D3 - Foto­sentez) mahrum kalmak demektir.


Bronzlaştırıcı maddelerde nelere dikkat edilmesi gerekir?
Bunlar tıbbi ve dermatolojik açıdan kontrol edilmiş ise karşı çıkılması için bir neden yoktur. Ancak, kontrolü yapılmamış bronzlaştırıcı maddeler veya kremler kullanılmamalıdır. Bu durumda da doktorunuza veya eczacınıza başvurabilirsiniz.


Cilt neden bütün bölgelerde aynı oranda bronzlaşmıyor?
Kol ve bacakların iç kısımları diğer cilt bölgelerine oranla daha az pigment oluşturucu hücrelere sahip oldukları için daha az bronzlaşırlar. Yüzde de doğal olarak daha kalın ve boynuzsu tabaka bulunduğundan - özellikle UV-B ışınlarına karşı koruma sağlamak için - iyi bir bronzlaşma olmaz. Yazın oluşan çiller ve pigment lekeleri çok sayıda bronzlaştırıcı pigmente sahiptirler ve bu nedenle diğer ciltlere oran­la daha çabuk kararırlar. Üzerine oturduğumuz ve dayandığımız cilt bölge­lerinde kan dolaşımı zayıftır. Oksijen azlığı melanin pigmentlerinin daha düşük oranda renklenmelerine sebep olur. Bu nedenle "bu bölgeleri bastırmayan" bir bronzlaşma için, özellikle ergonomik yüzeye sahip solaryum yatakları uygundur.


Her şeye rağmen bir güneş yanığı oluştuğunda ne yapılması gerekir?
Hafif bir güneş yanığında en iyisi kendiliğinden iyileşmeye bırakılmasıdır. Güneşlenmeye birkaç gün ara verilir, cilde nemlendirici cilt bakım ürünleri ile bakım uygulanır ve çok su içilir. Ağır bir güneş yanığında bir doktora başvurulması veya
bir eczanede tedavi görülmesi önerilir.


Bronzlaşma ciltte ne kadar süre ile kalıcıdır?

Son güneş banyosundan sonraki 2-4 hafta içinde bronzlaşma kendini muhafaza eder. Cildin kendini doğal olarak yenileme işlemi nedeniyle üstteki cilt hücreleri yavaş yavaş dışarıya atılır. Cilt ortalama 28 gün sonra ken­dini tamamen yenilemiştir. Cilt
bronzluğu özel bakımlarla - örneğin özel solaryum kozmetikleri ile - daha uzun süre korunabilir.


Tatilde kazanılan bronzluk daha uzun süre nasıl korunabilir?
Haftada 1-2 defa bir solaryum salonuna gidebilirsiniz. Tatilde kazandığınız bronz rengi korumak için birkaç dakikalık bir solaryum seansı yeterli olacaktır.